Minecraft Nasıl Oynanır ?

Günümüzde küçük yaştaki oyuncuların bir numaralı oyunu olan Minecraft, küplerle çeşitli dünya tasarımları yapabileceğimiz bir oyun olmasıyla biliniyor. Markus Persson tarafından geliştirilen bu oyun, Mojang şirketi adı altında ve Microsoft’un bünyesinde geliştirilmeye devam ediyor.

Minecraft nasıl oynanır sorusunu cevaplamadan önce, oyunun genel yapısından ve Minecraft indirmek için neler yapabileceğinizden kısaca bahsetmek istiyorum. Minecraft’in açık dünya kategorisinde değerlendirilen sanal bir lego oyunu olduğunu düşünürsek yanılmış olmayız. Bu sanal lego oyununun asıl amacı, oyuncuların hayal dünyasında şekillendirdiği evreni oyuna entegre etmelerini sağlamak. Bu bağlamda değerlendirildiğinde, oyun gerçekten yaratıcılığınızı konuşmanız için biçilmiş bir kaftan oluyor. Diğer yandan, dünyanın kusurluluğu ve hayatın karmaşasından kurtulup, geçici ve sınırlı bir mükemmellik içerisinde eğlenceli vakit geçiriyorsunuz.

İnsanlar arama motorları geliştiğinden beri, merak ettikleri her şeyi Google’a soruyorlar. Şimdiye kadar toplanmış verileri incelesek, oyunla ilgili insanların arattığı ve merak ettiği anahtar söz öbeği “Minecraft indir” olurdu. Bunun bir de ikinci boyutu var, oyuna dijital anlamda ulaştıktan sonra neler yapmamız gerektiğini anlatan bilgiler. Yani, Minecraft nasıl oynanır?

Minecraft’i indirdikten sonra ilk yapmanız gereken oyunu nasıl oynayacağınıza karar vermek. Yani tek oyunculu mu oynamak istiyorsunuz, yoksa çok oyunculu mu? Biz bu rehberi tek oyunculu oynamak isteyenler için hazırladık. Ayrıca başlangıç ekranı için uyaralım, İngilizce bir menü ile karşılaştıysanız, ayarlar bölümünden Türkçe dil seçeneğini aktif edebilirsiniz.
Tek oyunculu oyunu seçtikten sonra sizin yeni bir dünya yaratmanız gerekiyor. Az önce bahsetmiş olduğum, hayal dünyanızda yaşattığınız evreni buradan yaratacaksınız. Her oyunda olduğu gibi Minecraft oyununda da bu dünyaya isim vermeniz gerekiyor. Daha sonra oyun modunu seçme aşamasına geliyoruz.

Minecraft’ın tam sürümünde 5 adet oyun modu bulunuyor. Bunları sırasıyla söyleyecek olursak; Hayatta kalma, zorlayıcı, yaratıcı, macera ve seyirci modları. Minecraft oyuncuları genellikle hayatta kalma modunu seçtikleri için biz de rehberi öyle devam ettirelim dedik. Dünyanızın adını yazıp, hayatta kalma modunu da seçtikten sonra artık oyuna başlamaya geçebiliriz.

Minecraft indir ve oyna mantığı ile hareket eden bir yapım değil. Kendine has dinamikleri var ve iyi bir dünya yaratmak için gerçekten iyi vakit harcamanız gerekiyor. Keşke o kadar kolay olsaydı, fakat Minecraft’ta ilk geceyi sıkıntısız bir şekilde atlatmamız gerekecek.

Minecraft’ta ilk gece gerçekten önemli. Başlangıçta birkaç ağaç bulmamız gerekiyor. Daha sonra gece olmadan başımızı sokacağımız bir ev yapmamız korunmamız açısından önemli. Adı üzerinde ilk gece olduğu için, herhangi bir savaş malzememiz de olmayacak. Dolayısıyla ilk hedefimiz hızlı bir şekilde ağaçları kesip, ev yapmak olacak.

Ağaçları topladıktan sonra yapmanız gereken şey, klavyeden “E” ye basıp üretim bölümüne gitmek. Buradan topladığımız odunları işlenmiş tahtalara çevireceğiz. Farenizin sağ butonunu kullanarak bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Doğadan topladığınız her malzemeyi işlemeniz mümkün. Bazen çubuk yapacaksınız, bazen bir silah, bazen de fırın. Hayatta kalma modunda gerektiğinde zombilerle ve çeşitli yaratıklarla mücadele de edeceksiniz. Buradan anlatınca basit ve eğlenceli geliyor değil mi? Oynayınca bu bahsettiğim şeylerden iki kat zevk alacağınızı garanti edebilirim.
Minecraft indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Minecraft Nasıl Oynanır ?” hakkında 16 yorum

  1. alı rg

    ben 2 yıldır oynuyom ps4 tümde de bilgisayarımdada tabletimdede
    telefonum dada var super

  2. murat

    soalun çok iyi bir anlatım ama indirdiğimde kuramıorum nasıl kurarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir