Playstation 4 Ne Zaman Çıkıyor?

PlayStation 4

Efsane oyun konsolu markası Playstation 4, 21 şubatta gerçekleştirilen görkemli bir tören ile New York’ta tanıtıldı. İşte yeni Playstation 4 hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar!

İşlemci:

Sony bilgisayarlarda görmeye alıştığımız AMD’nin geliştirmiş olduğu x86 tabanlı işlemciyi kullanarak oldukça farklı bir seçim yapmış. Bu arada kullanılan işlemcinin 8 çekirdekli olduğunu da belirtelim. Önceki Playstation modellerinde kullanılan işlemci yapısını Sony bizzat geliştirdiği için oldukça yüksek miktarlarda ar-ge masrafı ediliyordu. Kullanılan AMD tabanlı bu mimari sayesinde kullanıcılar artık daha ucuz ücretler ödeyerek Playstation 4 sahibi olabilecekler.

GPU İşleme Yongası:

Sony yeni konsolunda tıpkı işlemcide olduğu gibi gpu yongasında da AMD’yi tercih etmiş.

Gamepad:

DualShock 4 oyun kolu bundan önce üretilen oyun kollarından farklı bir kaç özellik ile birlikte geliyor. DualShock 4 tasarım olarak önceki modellerden biraz daha oval bir yapıya sahip olarak tasarlanmış. Bu ovallik elde tutuş kalitesi açısından oldukça yerinde bir seçim olmuş diyebiliriz. Tabi ki Playstation 4’ün oyun kolunun tek farkı tasarımı ile sınırlı değil. DualShock 4’ün üzerinde yer alan “Share” tuşu ile artık oyunseverler oyundaki başarılarını zahmetsizce Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşabilecekler. Sony’nin yapmış olduğu bu yerinde değişim oyun konsolları ile sosyal ağların kaynaşmasında önemli bir adım olmuş. DualShock 4’ün diğer önemli bir özelliği ise üzerinde touchpad bulunması. Bu touchpad sayesinde elinizdeki gamepad tam bir kontrol canavarına dönüştürülmüş.

Çıkış Tarihi:

Kesin olarak belirli olmamak ile birlikte 2013 yılının son aylarına doğru Playstation 4’ün piyasaya çıkarılacağı konuşuluyor. İlerleyen günlerde eğer bu konu ile ilgili somut açıklamalar yapılır ise bloğumuz üzerinden sizlerle paylaşırız.

Editör Görüşü:

Gerek güçlü donanımsal yapısı gerekse de kaliteli oyun destekleri ile Playstation 4 bekleyenlerini hayal kırıklığına uğratmayacak gibi görünüyor. Araştırmalarımızdan edindiğimiz bilgiler bile bizi fazlasıyla heyecanlandırmaya yetti. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Yukarıda teknik özelliklerini verdiğimiz PlayStation 4 ‘de oynabileceğiniz oyunlardan bahsedelim biraz da. Oyunlardan bahsetmeden önce şu önemli bilgiyi paylaşmamızda fayda var. Yeni Playstation 4’de önceki sürümler için çıkarılmış oyunları oynamak mümkün değil. Bu da oyunseverlerin bayağı bir masrafa gireceğini gösteriyor ne yazık ki.

İşte sizler için seçtiğimiz 3 farklı Playstation 4 oyunu:

1. Knack :

Drive Club

2. Killzone: Shadow Fall

Shadow Fall

3. Drive Club

Knack

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir